fot. Z. Brzozowska, Ratujmy Ptaki
Rekomendacje dotyczące skrzynek lęgowych dla jerzyków.
W temacie skrzynek lęgowych dla jerzyków, które są alternatywą dla naturalnych siedlisk, czyli m.in. stropodachów – uważamy, że zaczynają dopiero pojawiać się na rynku szanse na zakup i montowanie skrzynek spełniających potrzeby jerzyka.
Pamiętajcie Państwo, że skrzynka lęgowa z drewna jest na końcu, kiedy nie ma możliwości zachowania siedlisk, bądź ich odtworzenia. Jerzyk najlepiej czuje się w szczelinach skał lub murów.
Przedstawiamy nasze rekomendacje wymiaru budek dla jerzyków. Podany najmniejszy wymiar powinien być uzyskany w środku skrzynki lęgowej, ze względu na rozmiar jerzyka (rozpiętość skrzydeł 40 do 45 cm). Wspominaliśmy o tym, że młody jerzyk przygotowuje swój pierwszy lot trenując wewnątrz budki.
Zmieniliśmy w naszych materiałach wymiar wlotu na 28×65 mm z tolerancją + 2 mm na wzór innych rekomendacji europejskich. Zmniejszony wlot niweluje zasiedlanie budek przez np. szpaki.
Skrzynki lęgowe najlepiej wieszać w marcu przed przylotem jerzyków.
Jeszcze raz podstawowe wytyczne:
– wymiary w środku skrzynki według załączonego zdjęcia,
– otwieranie umożliwiające czyszczenie,
– brak gwoździ i skobelków na zewnątrz budki,
– zamontowane na tylnej ścianie budki cienkie listewki umożliwiające zaczepienie się pazurkami,
– odprowadzenie wody w przypadku zalania budki,
– odpowiednie mocowanie do ściany,
– materiał – deska/drewno 20mm.
Budka ma spełniać wymogi jerzyka i to jest najistotniejsze kryterium. Młody jerzyk (są od jednego do trzech młodych) musi mieć możliwość trenowania skrzydeł, stąd konieczność zastosowania odpowiednich jej rozmiarów. Jerzyk nie może w jakikolwiek sposób zahaczyć o wystające elementy, a może tak zdarzyć się np. kiedy jest atakowany przez Pustułkę. Na osiedlach jest ich coraz więcej i czają się właśnie przy wlotach do gniazd jerzyków. Wtedy jest ten moment, kiedy jerzyk może dokonać złych obliczeń z powodu stresu i otrzeć się o budkę i skobelki lub gwoździe.
Adam Gatniejewski
Magda Stanecka