AKTUALNOŚCI

Jerzyki w niebezpieczeństwie 5 – AKCJA LICZENIA JERZYKÓW

Jerzyki w niebezpieczeństwie 5

Drodzy Przyjaciele jerzyków!
W post 4 przedstawiłem zagrożenie dla jerzyków w Polsce polegające na ich bardzo złej pozycji na Czerwonej liście ptaków Polskich. Musimy to zmienić.
Mimo wszelkich przeciwności, moim zdaniem jest to możliwe, trzeba tylko chcieć i poświęcić trzy pogodne wieczory: dwa w ostatniej dekadzie maja i jeden w ostatniej dekadzie lipca. I jeszcze trochę czasu na policzenie jerzyków na komputerze lub smartfonie i przesłanie danych do „centrali”.
Co przez nasze działanie osiągniemy? Po pierwsze policzymy jerzyki w miastach a więc tam gdzie rzeczywiście są, odbywają lęgi i dokąd na pewno wrócą w następnym roku. Po drugie sprawdzimy czy ta metoda jest możliwa do zastosowania w całej Polsce i ile naprawdę czasu trzeba na policzenia jerzyków.
Niedawno ukazała się informacja, że Generalny Inspektor Ochrony Środowiska rozszerza monitoring ptaków polskich na ptaki w miastach (MPPM). Ptaki według instrukcji MPPM liczone są w dwóch terminach : od 15 do 30 kwietnia i od 15 do 30 maja w godzinach od 5.30 do 8.30
A więc znów jerzyki nie zostaną policzone, bo w kwietniu jeszcze ich na pewno w Polsce nie ma a w maju będą latały w mieście wczesnym wieczorem, tuż po zachodzie słońca. Tak więc nasza akcja liczenia jerzyków ma sens, jest potrzebna i na pewno pozwoli na lepsze określenie liczby jerzyków w Polsce niż MPPM.
Gdyby wszystko, z liczeniem na zatrzymanych kadrach i przesyłaniem wyników udało się wykonać, będzie to nieoceniona baza do powtórzenia liczenia w przyszłym roku – w tych samych miejscach, tym samym sposobem i w tych samych (w przybliżeniu ) dniach. Porównanie wyników uzyskanych w roku 2021 i 2022 odpowie na podstawowe pytanie jak zachowuje się w Polsce populacja jerzyków . A na tym nam, przyjaciołom jerzyków najbardziej zależy.
Liczenie w miastach w miejscach gdzie są jerzyki jest znane i stosowane w Izraelu i w Niemczech. My unowocześnimy te metodę stosując filmowanie jerzyków i liczenie ich na zatrzymanych kadrach. Mamy przecież wiek XXI i smartfon ma prawie każdy Polak.
Potrzeba około 1000 przyjaciół jerzyków w kilkuset miastach i miasteczkach. Nie jest konieczne zgłaszanie się do udziału w liczeniu, bo najważniejsze jest przesłanie wyniku, gdzie będą wszystkie dane. Zachowujemy pełną anonimowość czyli idealne RODO. Na arkuszu będą tylko takie dane: miejscowość, miejsce gdzie zostały sfilmowane jerzyki, data, godzina i minuta wykonania zdjęć lub filmu oraz ilość jerzyków policzona na zdjęciu lub na zatrzymanym kadrze. Nie chcemy żadnych danych osobowych, to nie jest potrzebne do policzenia jerzyków a może przysporzyć tylko kłopotów. Wierzymy w dokładne wykonanie naszej instrukcji i w uczciwość w liczeniu jerzyków. I to naprawdę wystarczy. Nie będziemy nikogo kontrolować, sprawdzać itp. Napiszecie nasz pocztowy adres na kopercie i przykleicie znaczek na zwykły list. Nadawca nie musi pisać swojego adresu, miejscowość będzie na arkuszu.
Instrukcja do pobrania tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *