AKTUALNOŚCI

Jerzyki w niebezpieczeństwie 4 – CZERWONA LISTA PTAKÓW POLSKICH

Jerzyki w niebezpieczeństwie 4

Drodzy Przyjaciele jerzyków!
Następne zagrożenie dla jerzyków w Polsce to ogłoszona 31.12.2020 Czerwona lista ptaków Polskich. Powstała w wyniku liczenia ptaków (także jerzyków) w latach 2016 – 2020 w ramach programu MPPL (Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych).
Jerzyk jest na stronie 140 poz. 33 i stronie 148 poz. 43 Czerwonej listy ptaków Polskich. Na str. 139 i 147 są objaśnienia rubryk.
Trend został określony na 60% wzrostu populacji (???)
W rubryce AOO podano obszar zajęty przez jerzyki na 22000 km2
Brak informacji skąd wzięto tę liczbę.
W rubryce SiedlZagr nie ma żadnego wpisu. Powinno być URB bo zniszczenia siedlisk jerzyka w miastach są katastrofalne dla jego populacji. Szacuję, że zniszczono już co najmniej 80 % siedlisk jerzyków a w dużych osiedlach z tzw. wielkiej płyty 100% !
W rubryce KatZagr 2020 jest wpis LC a w rubryka Kryt A jest pusta. Tymczasem od wielu lat obserwuje się w miastach Polski znaczne zmniejszenie ilości latających jerzyków. Wpis LC oznacza gatunek najmniejszej troski.
Wystarczy wejść na strony poświęcone jerzykom w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii by dowiedzieć się o ogromnym spadku populacji jerzyków w tych krajach.
Te dane praktycznie uniemożliwiają otrzymanie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dają argumenty tym wszystkim, którzy niszczą siedliska jerzyka.
Ponadto Czerwona lista nie podaje wiarygodnej ilości jerzyków w Polsce,
bo jerzyki były liczone nie tam gdzie mieszkają i nie w tym czasie kiedy latają.
Czerwona lista jest dostępna na stronie OTOP-u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *